Як отримати відшкодування у разі ДТП, якщо винуватець не має полісу ОСЦПВ: покрокова інструкція
Кожен відповідальний водій знає, що обов’язкове страхування ОСЦПВ (Автоцивілка) є необхідним для фінансового захисту у разі ДТП. Однак деякі водії нехтують цим правилом, оскільки штрафи за відсутність поліса невеликі (двадцять п’ять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - 425 грн).
І. ЗВЕРНЕННЯ ДО МТСБУ
МТСБУ є єдиним об'єднанням страховиків, які здійснюють обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів за шкоду, заподіяну третім особам.
Одним із покладених Законом України «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» (далі – Закон України «Про ОСЦПВВНТЗ») на МТСБУ обов’язків - є відшкодування шкоди потерпілому учаснику ДТП в разі відсутності у винного водія полісу ОСЦПВ.
Отож, якщо ви потратили у ДТП, а у винного водія відсутній такий поліс, вам необхідно:
- Звернутися до МТСБУ із заявою про здійснення виплати.
Заяву необхідно подати протягом:
- Одного року з дня настання ДТП, якщо шкоду заподіяно майну потерпілої особи.
- Трьох років з дня настання ДТП, якщо шкоду заподіяно життю або здоров’ю потерпілої фізичної особи.
*Формуляр заяви ви зможете знайти на сайті МТСБУ (режим доступу: https://mtsbu.ua/avtocivilka/zayava-pro-strahove-vidshkoduvannya)
Користуйтеся консультацією: Вибоїни на дорогах стали причиною ДТП: як отримати відшкодування?
Зазначену заяву ви можете подати:
- за допомогою електронного сервісу подачі документів (режим доступу: https://edo.whitedoc.ua/template/list?s=official&cs=4&c=2d54f83b-3950-11ef-b50b-026247c8beba&sp=);
- на електронну адресу МТСБУ: mtibu@mtibu.kiev.ua;
*Звертаємо Вашу увагу, що надані документи мають бути обов’язково підписані кваліфікованим електронним підписом (КЕП).
- якщо ви не маєте можливості підписати документи КЕП, їх необхідно надіслати поштою на адресу МТСБУ: 02653, м. Київ, Русанівський бульвар, буд. 8.
*В такому випадку надані документи обов’язково мають бути засвідчені особою-заявником.
До заяви про здійснення регламентної виплати необхідно долучити наступні документи:
- паспорт громадянина, а в разі його відсутності - інший документ, який відповідно до законодавства України посвідчує особу заявника, якщо заявником є фізична особа;
- довідка про присвоєння заявнику реєстраційного номера облікової картки платника податків, якщо заявником є фізична особа;
- документи, необхідні для ідентифікації та верифікації юридичної особи, якщо потерпілою особою є юридична особа, у випадках та в обсязі, встановлених Законом України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення";
- відомості про реквізити банківського (платіжного) рахунку;
- документи про ДТП, оформлені працівниками відповідних підрозділів Національної поліції України відповідно до законодавства;
- документи, що підтверджують здійснення отримувачем страхової (регламентної) виплати витрат на оплату послуг з лікування потерпілої фізичної особи або ремонт її транспортного засобу - у разі вимоги заявника про здійснення виплати на банківські (платіжні) рахунки таких осіб.
Документи, які необхідно надати на вимогу страховика (МТСБУ):
- копія постанови суду по справі про адміністративне правопорушення, що набрала законної сили.
2. Надалі представник МТСБУ повинен протягом 10 робочих днів з моменту подання заяви, оглянути ваш автомобіль та протягом 60 днів з дня подання заяви та всіх необхідних документів прийняття рішення за заявою про регламентну виплату.
У разі проведення МТСБУ заходів з визначення (з’ясування) причин, обставин та наслідків ДТП, які включають здійснення експертиз та/або досліджень, граничний строк прийняття рішення за заявою про регламентну виплату продовжується до отримання результатів таких експертиз та/або досліджень, але не може перевищувати 90 календарних днів з дня подання заяви та всіх необхідних документів.
Тож як отримати відшкодування шкоди, якщо у винуватця відсутній поліс ОСЦПВ і винуватець не має засобів для виплати відшкодування.
Звісно, в такому випадку Європротокол складати не можна.
Тому, обов’язково учасникам ДТП необхідно викликати працівників Національної поліції України, аби останні склали на винуватця протокол про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 124 КУпАП за спричинення ДТП та за ч. 1 ст. 126 КУпАП за відсутність полісу ОСЦПВ.
ІІ. ЗВЕРНЕННЯ ДО «СВОГО» СТРАХОВИКА ПО ПРЯМОМУ ВРЕГУЛЮВАННЮ
Як відомо, з 01.01.2025 набула чинності нова редакція Закону України «Про ОСЦПВВНТЗ.
У відповідності до статті 19 згаданого Закону у разі ДТП, що сталася за участю лише двох транспортних засобів, з яких забезпеченим є транспортний засіб, власником якого є потерпіла особа, і в якій потерпілій особі заподіяно шкоду виключно у вигляді пошкодження або фізичного знищення такого транспортного засобу, потерпіла особа має право на пряме врегулювання страхового випадку.
Пряме врегулювання страхових випадків (ПВ) – це система, в якій страховик, який застрахував цивільно-правову відповідальність потерпілого, в частині відшкодування шкоди, пов'язаної з пошкодженням або фізичним знищенням транспортного засобу потерпілого, виконує обов'язки страховика, який застрахував цивільно-правову відповідальність особи, відповідальної за скоєння дорожньо-транспортної пригоди.
Тобто з 01.01.2025 у всіх водіїв, які уклали свій поліс ОСЦПВ після 01.01.2025, є можливість в разі ДТП де у винуватця відсутній поліс звернутися із заявою про виплату страхового відшкодування до своєї ж страхової компанії.
Алгоритм подачі заяви про виплату страхового відшкодування та перелік документів, що необхідно долучити до заяви – дуже подібний до вище описаного. Однак, в кожному з випадків контактні дані страховика будуть різні.
!!!Варто звернути увагу на деякі особливості прямого врегулювання збитків:
- При прямому врегулюванні відшкодовується тільки шкода, завдана майну.
- За відшкодуванням шкоди життю та здоров’ю потерпілому необхідно звернутися до страхової компанії особи, відповідальної за ДТП, а в разі відсутності у останньої полісу – до МТСБУ.
ВАЖЛИВО ! Потерпілий у ДТП, що звернувся спочатку за отриманням страхового відшкодування до «своєї» страхової компанії, втрачає право звернутися за цим випадком до страхової компанії винуватця ДТП / МТСБУ. Потерпілий у ДТП, що звернувся спочатку за отриманням страхового відшкодування до страхової компанії винуватця ДТП, втрачає право звернутися за цим випадком до «своєї» страхової компанії.